Kaymakamımız Sayın Muhammed Sait BAYTOK’un 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Mesajı

            Kaymakam BAYTOK mesajında: Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında Birleşmiş Milletler üyesi olan tüm ülkelerde kutlanan Engelliler Haftası, toplumun azımsanmayacak bir parçasını oluşturan engellilerin sorunlarının gündeme getirildiği, hayata onların penceresinden bakılarak farkındalık yaratıldığı önemli bir haftadır.
 
 “Engellilerimizin başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve sorunlarını dile getirilerek daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmeleri için çözüm yollarının bulunması, toplumsal ilgi ve duyarlılığımız ile hız kazanacaktır.
 
 Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin ve kısacası tüm toplumun ortak sorunudur. Bugün engellilerimizi anlamaya ve yalnızca bir gün değil her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışmalıyız.
 
Doğuştan veya daha sonradan çeşitli nedenlerle gerçekleşen engelli olma hali bireysel bir sorun değildir. Geleceğe güvenle bakan güçlü bir toplum olmanın öncelikli şartı, tüm bireylerin eşit fırsat ve imkânlardan yararlanarak, ortak umut ve hedefleri paylaşarak yaşayabilmesidir.
 
 Bu anlamda, toplumumuzun ayrılmaz parçası engellilerimizin yaşam kalitelerini yükseltmek için özel eğitim, rehabilitasyon ve istihdam gibi imkanları sağlamak ve engellilerin hayatın içerisinde kimseye ihtiyaç duymadan hayatlarını sürdürebilmelerini temin etmek, sosyal devletin amaçlarından birisidir.
 
 Bu duygularla; 10-16 Mayıs Engeliler Haftasının toplumsal duyarlılığımızın artmasına vesile olması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza geleceğe daha umutla bakabilecekleri huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.